تاریخ بروز رسانی:   

آشنایی با استان

نوشته شده توسط Administrator در .

استان کرمان  که در سمت جنوب شرقی فلات ایران قرار دارد تا چندی قبل بعد از استان خراسان دومین استان پهناور کشور محسوب می گردید اما با تقسیمات خراسان بدون شک استان کرمان با مساحت 181714 کیلو متر مربع پهناورترین استان ایران خواهد بود . این استان به دلیل تنوع گیاهی , حیوانی , ذخایر معدنی , آب و هوایی و غیره از آغاز پیدایش تمدن یکی از ایالتهای مهم ایران محسوب     می گردید. استانهای خراسان در شمال, یزد در شمال غربی, فارس در غرب, هرمزگان در جنوب و جنوب و سیستان و بلوچستان در شرق استان قرار گرفته اند.

در استان کرمان به علت وزش بادها از سوی کویر و کمی وزش بادهای مرطوب دریایی، مقدار و زمان ریزش باران کم بوده و در نتیجه استان در مقایسه با میانگین بارندگی کشور و جهان یکی از مناطق خشک محسوب می‌شود. آب و هوای استان کرمان باتوجه به مساحت زیاد آن و وجود پستی و بلندی‌های مختلف، متنوع می‌باشد بطوریکه از آب و هوای خشک و معتدل در نواحی شمال و شمال غربی و مرکزی تا آب و هوای گرم و مرطوب در جنوب و جنوب‌شرقی متغیر است.

براساس آخرین تقسیمات کشوری, استان کرمان دارای 16 شهرستان مشتمل بر بافت, بردسیر,بم ,جیرفت, راور, رفسنجان, رودبار, زرند, سیرجان, شهربابک, کرمان, کهنوج, عنبرآباد, کوهبنان, قلعه گنج, منوجان،‌  57 شهر، 45 بخش و 142 دهستان و 14271 پارچه آبادی می‌باشد.  

 

بر اساس اخرین سرشماری طی سال 1385 کل جمعیت استان به شرح جدول ذیل می باشد:

جمعیت شهری

جمعیت روستایی

جمعیت مردان

جمعیت زنان

جمعیت کل

1537520

1058022

1269764

1336203

2605967

استان کرمان به علت دارا بودن آب و هوای متنوع، وجود قطبهای مستعد کشاورزی مانند جیرفت، کهنوج، بم و رفسنجان، قرار گرفتن در محورهای اصلی حمل و نقل جاده ای، ریلی و ترانزیت کالا و نزدیکی به بنادر جنوبی (بندرعباس و بندر چاه بهار)، وجود شرکتهای بزرگ سرمایه گذاری  نظیر توسعه استان، مس سرچشمه، صنعت زغال سنگ، امکانات زیربنایی مناسب نظیر جاده های مواصلاتی، راه آهن، فرودگاههای فعال، وجود منطقه ویژه اقتصادی سیرجان و ارگ جدید از قابلیتها و پتانسیلهای اقتصادی فراوان برخوردار          می باشد. این استان به عنوان یکی از قطبهای مهم گردشگری کشور، علاوه بر جاذبه های متعدد طبیعی دارای ابنیه و آثار باارزش تاریخی_ مذهبی نیز می باشد که هریک می توانند موجبات جذب شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را فراهم نماید.